Výbuchové svařování kovů
Těžištěm činnosti v oblasti výbuchového svařování kovů je vývoj a výroba výbuchově svařovaných bimetalických a vícevrstvých kovových materiálů. Polotovary a konstrukční díly jsou vyráběny zpravidla přímou kooperací s odběratelem. Výbuchem lze svařit širokou škálu kovů včetně kovů s nízkou teplotou tání jako olovo či cín. Nutnou podmínkou pro realizaci výbuchového svařování je tažnost kovů, která by se optimálně měla pohybovat nad úrovní 10 %. Povrchy kovů určených k výbuchovému svařování se připravují běžným obráběním, strojním nebo ručním broušením a nevyžadují žádné speciální úpravy.
Polotovary trubkovnic výměníků tepla
Vyrábějí se v kombinacích uhlíkových a nízkolegovaných ocelí s korozivzdornými ocelemi, mědí a jejími slitinami, titanem, hliníkem a jeho slitinami, niklem a jeho slitinami apod. Plátovány mohou být jednostranně nebo oboustranně zpravidla celoplošně. V některých případech lze s výhodou kombinovat tavné navařování na lokálních plochách a následné výbuchové navaření finální vrstvy. Lze tak zajistit ve vybraných částech dílce zvýšené vrstvy navařeného kovu.
Bimetalické nebo vícevrstvé plechy
Materiály pro výrobu nádob v chemickém, potravinářském a energetickém průmyslu se vyrábějí v obdobných kombinacích jako polotovary trubkovnic. Vícevrstvé materiály se vyrábí pro zvláštní účely podle přání zákazníka. Plošné rozměry a tloušťky svařovaných kovových polotovarů je třeba vždy konzultovat. V podobě plechů či kruhových desek se rovněž připravují naprašovací targety.
Ložiskové materiály a otěruvzdorné materiály
Kluzné slitiny (hliníkové a cínové bronzy) plátované na základ z uhlíkové oceli ve formě plechu nebo pásu. Výsledkem jsou polotovary pro skružování ložiskových pánví, vodící lišty, ložiskové desky, polotovary elementů pro hydraulické komponenty apod.
Klasický otěruvzdorný materiál – Hadfieldova ocel – se plátuje obvykle na konstrukční uhlíkovou ocel, což umožňuje jeho následné bezproblémové přivaření standardními metodami k ocelovým konstrukcím. Kromě klasických otěruvzdorných materiálů lze plátovat i některé nástrojové oceli nebo jiné materiály se zvýšenou tvrdostí a pevností. Vždy se ovšem materiály plátují ve výchozím žíhaném stavu, někdy doplněné vhodnou mezivrstvou umožňující následné tepelné zpracování takové vícevrstvé struktury.
Polotovary pro rozválcování
Jednostranně nebo oboustranně plátované předvalky pro následné rozválcování zatepla či zastudena se připravují v kombinacích uhlíkových ocelí s korozivzdornými materiály, titanem, mědí a jejími slitinami nebo niklem a jeho slitinami. Do této kategorie patří kombinace různých slitin mědi a stříbra pro použití v elektrotechnice.
Přechodové mezikusy
Bimetalické nebo vícevrstvé konstrukční díly pro následné tavné svaření mezi klasicky nesvařitelné materiály. Nejobvyklejší kombinací je uhlíková ocel – hliník a kombinace měď - hliník pro elektrotechnické účely nebo přechodové mezikusy ke spojení ocelové konstrukce lodi s hliníkovými prvky paluby a dále kombinace kovů pro použití v kryogenice. Lze připravit i trubkové mezikusy.
Polotovary sklářských forem
Vyrábějí se ve tvaru desek, bloků a kotoučů s jednou stranou plátovanou čistým niklem nebo vysoce legovanou chromniklovou austenitickou ocelí. Základním materiálem je zpravidla konstrukční měkká uhlíková ocel. Lze vhodně kombinovat odolnost funkční vrstvy s tepelnou vodivostí podkladu při výrazné úspoře niklu a jeho slitin. Takto připravené polotovary se nejvíce uplatňují při výrobě forem pro ruční lisování skleněných kamenů.
Výbuchové zavařování a upevňování trubek
Výbuchové zavařování a výbuchové upevňování trubek pro následné přivaření do trubkovnic v různých materiálových a geometrických kombinacích. Výhodou je zejména upevnění nebo zavaření trubky v šířce trubkovnice.
Labyrintové chladiče
Výbuchovým plátováním měděných či ocelových desek s vyfrézovaným labyrintem libovolného tvaru se připravují chladiče deskového (event. válcového) tvaru například pro plynulé a poloplynulé lití barevných kovů nebo oceli. Výhodou je efektivnější chlazení díky optimalizovanému tvaru a rozložení chladících kanálů v těsné blízkosti povrchu chladiče.
Výstelkování hrdel a opláštění tyčí nebo hřídelí
Aplikace výbuchového svařování v rotační symetrii umožňuje pokrýt vnitřní povrch válcového otvoru nebo vnější povrch válcové tyče zvoleným materiálem. Mezi nejčastější aplikace patří výstelkování přírub korozivzdornými materiály. Zejména se jedná o situace, kdy nelze využít tavné navařování a nebo průměr a délka otvoru neumožňuje použít konvenční techniku pro navaření. Hřídele je možné opláštit například vhodným kluzným materiálem. Bimetalické tyče kruhového průřezu lze připravit v různých materiálových kombinacích.